Przy okazji dzisiejszego Dnia Dziecka chciałam napisania o rodzinie, o relacji rodzic-dziecko, albo o jej braku. Tak często zdarza nam się krzyczeć. Nie mamy czasu by się zastanowić, by się zatrzymać, przemyśleć, nie znajdujemy przestrzeni by zauważyć potrzeby i emocje naszego dziecka. Zapominamy co jest w życiu ważne, zapominamy o nas, o naszych dzieciach. A gdy w przyszłości w końcu się zatrzymamy, to prawdopodobnie będzie już za późno na te „nasze” rzeczy, na ten czas wspólnie spędzony z dzieckiem. Na to, by poczytać do snu, by pójść na wspólny spacer, by zbudować wieżę z klocków, by po prostu przytulić się i porozmawiać.

Mam poczucie, że zbyt często mówimy: „zaraz”, „jutro”, „nie teraz”, „nie mam czasu”, „pobaw się sam”. Dziecko potrzebuje miłości, zainteresowania, bliskości tu i teraz, a nie jutro, później. Ciągle się gdzieś spieszymy i przez to chyba coraz częściej gubimy to, co w życiu jest najważniejsze.

„Jestem zmęczony”, „Jestem zmęczona”. Wszyscy są ciągle zmęczeni. Deklarujemy, że nie lubimy się męczyć, ale zmęczeni są wszyscy. Pytanie tylko czy to rzeczywiście zmęczenie?

Gdy pracuję z rodzicami trochę starszych dzieci, wiecie czego najczęściej żałują – że coś im umknęło, że nie byli z dziećmi wtedy, gdy one tego potrzebowały. Nie czytali dziecku przed snem, bo mieli do przygotowania najważniejsze na świecie umowy, nie przyjechali na przedszkolne przedstawienie, bo w pracy były tak ważne sprawy o jakich świat jeszcze nie słyszał. Żałują tego, że ich nie było.

Czy rzeczywiście dziecko jest przeszkodą na drodze do kariery czy może naszym uzupełnieniem, najcenniejszym Skarbem, który dane nam było kiedykolwiek otrzymać? Zastanówmy się teraz, co w życiu jest dla nas najważniejsze, żebyśmy kiedyś nie musieli żałować.

źródło zdjęcia: pixabay

1 komentarz

  • Zgadzam się z tym, że rodzice często nie poświęcają dziecku tyle czasu, ile powinni. Chcąc zapewnić jak najlepszy byt zapominają o tym co jest najważniejsze – czas spędzony z nim. Warto o tym pamiętać, by tak jak trafnie zauważyła autorka – nie umknęło to co jest najcenniejsze.

Napisz komentarz