Sytuacja sprzed kilku tygodni. Zbliżał się bal przebierańców naszej 3,5-letniej córeczki. Oczami wyobraźni widziałam już ją w stroju wróżki albo księżniczki. Pytam naszą pociechę:  „Za kogo chciałabyś się przebrać na bal przebierańców?” Nelka na to: „Za wilka”. Nie takiej odpowiedzi się spodziewałam;) Wzięłam zatem głęboki oddech i podjęłam próbę nr 2: „A jeśli nie będzie w wypożyczalni stroju wilka, to może zdecydujesz się na jakiś inny strój?” Moja córka po chwili namysłu odpowiada: „No dobra mamuś, to może być strój nietoperza”. No i pobiegła bawić się do swojego pokoju, a ja zostałam z tym strojem wilka i nietoperza:) Marzenia o koronie i różowej sukience prysnęły. Czy powinnam ją namawiać na strój księżniczki? Czy powinnam przekonywać, że strój wilka i nietoperza pasuje bardziej do chłopca? Moim zdaniem nie (niestety;).

Często wybory dziecka różnią się od wyborów rodzica. Nie oznacza to jednak, że są one gorsze.

Potrzeba autonomii, wolności, niezależności jest wrodzoną potrzebą każdego człowieka. Nikt nie lubi, gdy mu się rozkazuje i podejmuje za niego decyzje. Jednak wielu dorosłym wolność dziecka kojarzy się z bezstresowym wychowaniem, samowolą i brakiem kontroli nad dzieckiem. Niejednokrotnie spotkałam się z opinią, że dziecko ma poczucie bezpieczeństwa tylko wtedy, gdy o wszystkim decydują dorośli. Tylko czy rzeczywiście tak jest?

Dziecko by czuło się bezpiecznie, musi mieć poczucie własnej skuteczności i wpływu na rzeczywistość.

Nasze pociechy mają mało wpływu na to, co się z nimi dzieje. Nawet na placu zabaw jest zawsze kilkoro rodziców pełniących nadzór nad obecnymi tam dziećmi. Rzeczywiście w dzisiejszych czasach bezpieczniej jest, gdy ktoś pilnuje dzieci. No i tego już raczej nie zmienimy. Skoro zatem dzieci nawet podczas  zabawy nie mają tyle swobody co kiedyś, to może nie ograniczajmy im tej wolności jeszcze bardziej?

Dawajmy naszym dzieciom wolny wybór i możliwość podejmowania prawdziwych decyzji. Oczywiście samodzielność naszego dziecka niesie za sobą ryzyko, że nasza pociecha założy kozaki w środku lata albo wybierze strój wilka na swój pierwszy w życiu bal przebierańców;P

Nie ulega też wątpliwości, że wolność dziecka powinna kończyć się tam, gdzie zaczyna się wolność innej osoby. Bezdyskusyjną granicą wolności dziecka jest zagrożenie dla życia i zdrowia zarówno dziecka, jak i jego otoczenia. Pisałam o tym również tutaj.

Pamiętajmy, że w każdym dziecku drzemie ogromny potencjał, który powinien być rozwijany. Dziecko najlepiej zna swoje potrzeby. Proces uczenia się nie jest procesem biernym, dlatego też dzieci muszą być w nim aktywne. Otoczenie, które daje dziecku wolność wyboru, pomaga mu jednocześnie w odkrywaniu swoich zainteresowań i rozumieniu otaczającego je świata.

U dzieci, które podporządkowują się poleceniom, płat czołowy nie aktywizuje się. A kiedy oferujemy dziecku wybór i zostawiamy przestrzeń na indywidualną decyzję, mobilizowany zostaje płat czołowy mózgu. Jest to część, która pozwala myśleć, decydować, przewidywać i stawać się odpowiedzialnym. A przecież tej odpowiedzialności tak często oczekujemy od naszych dzieci.

Warto dawać dzieciom przestrzeń na własną niezależność.

I na koniec Jesper Juul:

„Moim zdaniem, największą stratą dzieci w ostatnim trzydziestoleciu jest fakt, że nie istnieje dla nich żadna przestrzeń wolna od dorosłych. Nie ma już drzewa na podwórku, gdzie mogłyby przebywać same. Dawniej dzieci kształtowały swoje kompetencje społeczne w zabawie i komunikacji z innym dziećmi. Takiej możliwości już prawie nie mają, bo nawet kiedy są razem, to dookoła stoją dorośli, którzy się do wszystkiego wtrącają. Na dodatek, często są oni tak romantycznie lub idealistycznie usposobieni, że nie tolerują żadnych konfliktów. Niewesoło jest być dzisiaj dzieckiem z tymi dorosłymi, którzy nie odstępują ich na krok. A przy tym zaczyna się w różnych środowiskach pedagogicznych mówić, że dzieci mają wielką potrzebę granic. To po prostu trudne do uwierzenia, bo życie dzieci nigdy nie było bardziej ograniczone niż teraz. Dorośli są przez cały dzień przy nich i je kontrolują”.

Jeżeli podoba Ci się ten wpis, przekaż dalej i udostępnij:)

źródło zdjęcia: pixabay

 

5 komentarzy

Napisz komentarz