„Rok w lesie”
Emilia Dziubak
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia

„Rok w lesie” to bardzo ładna publikacja, dzięki której dziecko może poznawać las i jego mieszkańców. Jest to zbiór informacji na temat życia w lesie i tego co robią zwierzęta. Składa się z dwunastu rozkładówek, z których każda przedstawia inny miesiąc. Jest to książka obrazkowa, więc nie znajdziecie tutaj zbyt wiele tekstu. Jedynie na dwóch pierwszych stronach znajdują się ilustracje wszystkich bohaterów i krótkie informacje na ich temat. Dowiadujemy się gdzie śpią zwierzęta, kto jest największym łobuzem w lesie i kto jakie ma przysmaki. „Rok w lesie” to wspaniały zbiór informacji, który uczy poprzez zabawę. Na każdej stronie dzieje się naprawdę coś ciekawego.

Jestem pewna, że nie tylko dzieci będą czerpały radość z odkrywania leśnych sekretów:)

Ostatnio moją 3,5-letnią córeczkę szczególnie zainteresowała postać łosia:) Dlatego też byłam zmuszona pogłębić swoją wiedzę w tym temacie i znaleźć odpowiedzi na następujące pytania:

1) Ile zębów ma łoś?

2) Co jedzą łosie?

3) Czy łosie potrafią galopować?

4) Czy łosie potrafią nurkować?

5) Kiedy łoś zrzuca poroże?

„Rok w lesie” to zabawa i rozwój dla całej rodziny:) Bardzo gorąco polecam!:)

p.s.:) Łoś ma 32 zęby i jest zwierzęciem roślinożernym. Żeruje w dzień i w nocy, ale największą aktywność wykazuje wczesnym rankiem i wieczorem. Latem żywi się roślinami, głównie podwodnymi i błotnymi (kaczeńce). Zjada też trawy, liście, pąki, owoce krzewów, a w zimie igły sosen i jodeł oraz korę drzew. Dorosłe osobniki zjadają dziennie 20–50 kg karmy. Silne i długie nogi łosia to badyle. Nogi łosia kończą się czterema palcami. Inochód to powolny i niezgrabny sposób poruszania się tego zwierzęcia. Może biec kłusem z prędkością 30 km/h, a na krótkich dystansach nawet 60 km/h. Nigdy nie galopuje. Na mokrym gruncie porusza się hałaśliwie, głośno chlapiąc, ale na suchym lądzie potrafi przemieszczać się bardzo cicho. Bardzo dobrze pływa i nurkuje. Pod wodą może przebywać do 50 sekund. Łosie zrzucają poroże po okresie godowym, starsze osobniki w listopadzie, a młode w grudniu i styczniu. Nowe poroże rośnie powoli. Łoś ma dobry słuch i węch, ale słaby wzrok. Poza okresem godowym rzadko wydaje jakiekolwiek odgłosy.

Ciekawe, na temat którego zwierzęcia Wy będziecie musieli pogłębić swoją wiedzę 😀

2 komentarze

  • Uwielbiamy tą książkę. Te ilustracje, pękne, można spędzić nad nią dobra godzinę.

  • Polecam również Rok w przedszkolu. Ilustracje piękne. Niestety dużo gorzej wypada Rok w Mieście, postacie bardzo małe i trudne do rozpoznania nawet dla osoby dorosłej . W ostatnim czasie pojawiła się kolejna publikacja Rok na wsi. Nie kupiłem , więc nie mogę przedstawić swojej opinii.

Napisz komentarz