Daria Sumińska dbam o siebie

Dbanie o siebie

Jakiś czas temu zapytałam Was czy manicure i inne zabiegi kosmetyczne są formą dbania o siebie. Większość z Was odpowiedziała, że tak. A ja sobie myślę, że odpowiedź powinna brzmieć: i tak i nie:)

Manicure może być fajną opcją zadbania o siebie i w moim przekonaniu powinien być swojego rodzaju dodatkiem do czegoś więcej. Pójdę na masaż, umówię się na manicure, zamówię nową sukienkę, kupię sobie kawę na wynos to są drobne przyjemności, które nie są gwarancją dobrego życia.

Bazą musi być życie, które lubimy i z którego nie chcemy się ciągle wymykać.

Dbanie o siebie to redukcja stresu, chroniczny nas niszczy, zabiera zasoby, energię i radość życia. Warto szukać przyczyn napięcia i świadomie się go pozbywać.

Dbanie o siebie to życie według swoich zasad, w zgodzie ze sobą, a nie życie w którym spełniamy tylko oczekiwania innych.

Dbanie o siebie to niejednokrotnie zakończenie toksycznych relacji i wzięcie odpowiedzialności za swoje życie. Warto zainwestować swój czas i energię w budowanie jakościowych relacji, w których nie czujemy że musimy zasłużyć.

Dbanie o siebie to świadome życie.

Dbanie o siebie to tak naprawdę ciężką praca, która wymaga często wyjścia poza swoją strefę komfortu. Jest to wyzwanie, które warto podejmować, aby w efekcie polubić i zaakceptować siebie, aby dobrze czuć się z samym sobą.

Tak więc codzienne przyjemności są ważne, ale one same nie wystarczą, aby zapewnić nam dobrostan psychiczny i dobre życie. Liczą się te małe i duże rzeczy, które dla siebie robimy. Będą to zarówno drobne przyjemności, jak i działania związane z podejmowaniem przez nas sporego wysiłku.

12 sposobów na zadbanie o siebie:

 1. Poznaj swoje niezaspokojone potrzeby
 2. Redukuj stres
 3. Nazywaj swoje emocje, nie tłum ich
 4. Zakończ toksyczne relacje
 5. Znajdź swoją wspólnotę, grupę wsparcia
 6. Nie naruszaj swoich granic
 7. Proś o pomoc
 8. Odpoczywaj
 9. Jedz zdrowo
 10. Ruszaj się, uprawiaj sport. Nieważne gdzie i kiedy, ale ruszaj się 🙂
 11. Sprawiaj sobie drobne przyjemności
 12. Umów się na manicure 🙂

We wpisie zostały użyte zdjęcia wykonane przez fotografa Magdalenę Malinowską. 

Shopping Cart